وبلاگ فروشگاه اینترنتی پری‌نگار

نحوه لایه برداری از پوست و انواع روش‌های موجود

نوشته شده توسط پری نگار در 1402/6/16

لایه برداری پوست یک مرحله ضروری در هر روال مراقبت از پوست است. از بین بردن سلول های مرده پوست که روی سطح پوست جمع شده‌انید، پوست را شاداب تر و صاف تر نشان می دهد و امکان جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست را فراهم می کند.

 • با وجود بسیاری از انواع لایه‌بردارهای موجود، چگونه می‌دانید کدام روش برای نوع پوست شما بهترین است؟ این راهنمای دقیق از متخصصان مراقبت از پوست به شما می آموزد که چگونه بر اساس نیازهای منحصر به فرد خود به درستی لایه برداری کنید.

دو نوع اصلی لایه بردار وجود دارد: فیزیکی و شیمیایی.

 • لایه بردارهای فیزیکی از موادی مانند اسکراب، برس یا حوله برای پاک کردن دستی پوست مرده استفاده می کنند. با تمیز کردن پوست شروع کنید، سپس صورت خود را به آرامی با حرکات دایره ای با استفاده از اسکراب 1 تا 2 بار در هفته ماساژ دهید. از اعمال فشار زیاد خودداری کنید. بعد از آن پوست را به خوبی بشویید و مرطوب کنید. توصیه ما این است که اسکراب‌ با دانه‌های کروی را به جای دندانه دار انتخاب کنید.
 • لایه بردارهای شیمیایی از AHA ها مانند گلیکولیک اسید، لاکتیک، سیتریک و ماندلیک یا BHA مانند سالیسیلیک اسید برای از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده می کنند. بسته به میزان تحمل خود به دنبال محصولی بین 2 تا 15 درصد باشید. با استفاده از لایه بردار یا سرم 1 الی 2 بار در هفته شروع کنید. بعد از استفاده پوست مرطوب کنید زیرا ممکن است پوست را خشک کنند. کسانی که پوست حساسی دارند می‌توانند به جای آن از پلی هیدروکسی اسیدهای ملایم تر استفاده کنند.
 • همیشه ابتدا محصولات را تست کنید، به خصوص اگر شرایطی مانند اگزما دارید. به آرامی استفاده کنید. با یک یا دو بار در هفته قبل از افزایش دفعات مصرف بر اساس نیاز پوست خود شروع کنید. از لایه برداری بیش از حد که می تواند مانع مرطوب ماندن پوست شود، خودداری کنید. مقدار زیادی آب بنوشید و بعد از لایه برداری از SPF 30+ استفاده کنید.

در زیر خلاصه‌ای از نکات مهم مطلب آورده شده است.

 • انواع لایه بردارها: فیزیکی (اسکراب، برس) در مقابل شیمیایی (AHA مانند گلیکولیک اسید، BHA مانند سالیسیلیک اسید)
 • نحوه استفاده از لایه بردارهای فیزیکی: 1 تا 2 بار در هفته با حرکات دایره ای ماساژ دهید، از فشار بیش از حد خودداری کنید، بعد از آن پوست را آبکشی کنید و سپس مرطوب کنید.
 • نحوه استفاده از لایه بردارهای شیمیایی: با غلظت 2 تا 15 درصد 1 تا 2 بار در هفته شروع کنید، به آرامی دفعات را افزایش دهید، برای جلوگیری از خشک شدن پوست از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • نکات لایه برداری: ابتدا تست کنید، آهسته شروع کنید و بر اساس نیاز تعداد دفعات را افزایش دهید، از لایه برداری بیش از حد خودداری کنید، بعد از آن از SPF استفاده کنید.
 • گزینه های لایه بردار شیمیایی: اسید گلیکولیک، لاکتیک، سیتریک، ماندلیک و سالیسیلیک. پلی هیدروکسی اسیدهای ملایم تر.
 • گزینه های لایه بردار فیزیکی: اسکراب هایی با دانه های کروی، ابزار ماساژ، برس ها و حوله های پاک کننده.
 • فواید لایه برداری: سلول های مرده پوست را از بین می برد، بافت پوست را یکدست می کند، خطوط ریز را صاف می کند، به سایر محصولات کمک می کند تا بهتر جذب شوند.

# پوست

نظرات


بسیار مفید وآموزنده،ممنون

1402/6/17

نظرات شما