وبلاگ فروشگاه اینترنتی پری‌نگار

لکه‌های سفید روی پوست هیپوپیگمانتاسیون یا لکودرما چیست

نوشته شده توسط پری نگار در 1402/8/21

لکه‌های سفید روی پوست که هیپوپیگمانتاسیون یا لکودرما نیز نامیده می شود، می تواند در افراد در هر سن و نژاد ظاهر شود. از نقاط کوچک گرفته تا قسمت‌های بزرگ، این نواحی کم رنگ یا روشن به دلیل کمبود رنگدانه ملانین در سلول های پوست ایجاد می شوند. در حالی که لکه‌های سفید اغلب بی ضرر هستند، گاهی اوقات می توانند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشند.

  • یکی از شایع ترین علل لکه های سفید ویتیلیگو است، یک اختلال خود ایمنی که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های تولید کننده ملانین حمله می کند و باعث از بین رفتن رنگدانه می شود. این اختلال می تواند منجر به ایجاد قسمت‌هایی از پوست تغییر رنگ یافته در سراسر بدن شود. عفونت‌های قارچی مانند تینه آ ورسیکالر نیز می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های سفید به‌خصوص روی تنه و بازوها شوند.
  • لکه های سفید ممکن است از آسیب های جزئی پوست مانند بریدگی، سوختگی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که ملانین را در نقاط آسیب دیده از بین می برد، ایجاد شود. این ماکول های کم رنگدانه به عنوان هیپوپیگمانتاسیون پس از التهاب شناخته می شوند. این عوارض در رنگ های پوست تیره تر رایج است و ممکن است به مرور زمان دچار تغییر رنگدانه شوند. سایر علل بالقوه عبارتند از پیتریازیس آلبا، خال دپیگمنتوزوس و کچلی.
  • برای تشخیص هایی مانند ویتیلیگو، کرم های موضعی حاوی استروئیدها یا تعدیل کننده های ایمنی مانند کرم ویتلکسین ژیورل VITILEXINE Givrelle می توانند به مدیریت گسترش و کاهش آن کمک کنند. همچنین فتوتراپی پوست را در معرض نور UV قرار می دهد تا ملانین را تحریک کند. برداشتن لایه های پوست آسیب دیده از طریق لیزر یا جراحی گزینه ای برای ویتیلیگوی پایدار است.
  • این کله های سفید معمولاً بی ضرر هستند اما لکه های سفید چندگانه یا با حاشیه های نامنظم نیاز به ارزیابی توسط متخصص پوست دارند. هرگونه تغییر خال یا لکه سفید جدید در افراد مسن باید از نظر خطرات سرطان پوست غربالگری شود. ابتلای زودهنگام ویتیلیگو باعث بهبود نتایج قبل از از بین رفتن رنگدانه های گسترده می شود. محافظت از مناطق آسیب دیده در برابر آفتاب از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند.

در بیشتر موارد، با تشخیص و نظارت، لکه های سفید پوستی را می توان به طور موثر مدیریت و مداوا کرد.

# پوست

نظرات


نظرات شما